Użytkownicy gogli Oculus Rift prawdopodobnie trochę poczekają na oficjalne wsparcie dla Google Earth VR – jednej z najciekawszych ostatnio wydanych VR-owych aplikacji. Na szczęście pojawił się sposób, w jaki można obejść wbudowane przez twórców programu zabezpieczenie.

Google Earth VR to nowa wersja aplikacji umożliwiającej wyświetlanie trójwymiarowego modelu kuli ziemskiej, złożonego z milionów zdjęć satelitarnych, lotniczych i fotogrametrycznych. Aplikacja została niedawno udostępniona bezpłatnie wszystkim użytkownikom gogli HTC Vive, umożliwiając zupełnie nowe spojrzenie na otaczający nas świat. Niestety to na razie jedyny headset, na którym uruchomimy wirtualną kulę ziemską.

Wynika to głównie z faktu, iż sterowanie w Google Earth VR, a co za tym idzie latanie, dzięki któremu przemieszczamy się z jednego zakątka świata do drugiego, odbywa się przy pomocy kontrolerów ruchowych dołączanych do zestawu z goglami HTC Vive. Zapewne też dlatego Google zdecydowało się w pierwszej kolejności wprowadzić wsparcie dla platformy SteamVR.

Podobno twórcy Earth VR nie zamierzają poprzestawać na Vive, ale tej chwili nie wiadomo czy i kiedy dostęp do aplikacji otrzymają użytkownicy Oculus Rift i innych gogli. Prawdopodobnie nie zmieni się to w dniu premiery kontrolerów ruchowych kontrolery Oculus Touch, które zadebiutują na rynku konsumenckim już 6 grudnia, bowiem uruchomienie aplikacji na Oculusie zostało zablokowane systemowo.

Google Earth VR

Niemniej jednak VR-owa społeczność znalazła już sposób w jaki można obejść zabezpieczenie. W sieci pojawił się nieautoryzowany hack FakeVive odblokowujący Rifta. Jego instalacja jest bardzo prosta i polega wyłącznie na wrzuceniu odpowiedniego pliku .dll do folderu z Google Earth VR.

Jeżeli nie posiadamy jeszcze kontrolerów do Oculusa (a do 6 grudnia posiadać je będą nieliczni) funkcjonalność aplikacji będzie mocno ograniczona. W zasadzie dopóki nie podłączymy Touch’y nie będziemy mogli się poruszać i jedyne co nam pozostaje to oglądnie wybranych lokalizacji przygotowanych przez twórców programu.

Aplikacja Google Earth VR dostępna jest do pobrania bezpłatnie na platformie Steam.