Wygląda na to, że pomysł wyprodukowania urządzenia umożliwiającego śledzenie dowolnych przedmiotów w wirtualnej rzeczywistości okazał się strzałem w dziesiątkę. Wypuszczona zaledwie kilka dni temu pierwsza partia deweloperskiej wersji Vive Trackera została wyprzedana.

Pod koniec ubiegłego miesiąca firma HTC rozpoczęła sprzedaż deweloperskiej wersji kontrolera Vive Tracker. Zaledwie kilka dni wystarczyło, aby całkowicie rozeszła się pierwsza partia urządzeń, aczkolwiek Tajwańczycy nie ujawniają ile sztuk nowego akcesorium znalazło dotychczas swoich właścicieli. Wiadomo natomiast, że rozdysponowana została cała pula tysiąca darmowych „dev-kitów”, które trafiły do programistów na całym świecie. HTC otrzymało w związku z tym 2300 zgłoszeń od osób i studiów deweloperskich zainteresowanych wykorzystaniem trackera w swoich projektach.

Vive Tracker to zapowiedziany podczas targów CES 2017 niewielki (99,65 x 42,27 mm), ważący 90 gramów gadżet przeznaczony do współpracy z goglami wirtualnej rzeczywistości HTC Vive. Nowe urządzenie, podobnie jak kontrolery ruchowe sprzedawane w zestawie z VR-owym headsetem, działać będzie bezprzewodowo i zapewni systemowi śledzącemu ruchy gracza kolejny punkt odniesienia.

Tracker jest tak naprawdę bazą dla różnego rodzaju kontrolerów firm trzecich oraz prawdziwych przedmiotów, które będziemy mogli dzięki niemu przenieść do wirtualnej rzeczywistości. Podczas styczniowych targów Consumer Electronics Show zobaczyliśmy kilka przykładów zastosowania gadżetu w praktyce, m.in. z wykorzystaniem kija baseballowego, haptycznych rękawiczek, kontrolera w formie karabinu oraz… węża strażackiego, ale nic nie stanie na przeszkodzie aby podpiąć pod niego rakietę tenisową czy kij golfowy.

Vive Tracker sprzedawany jest w oficjalnym sklepie Vive w cenie 99 dolarów za sztukę. W przypadku zamówień realizowanych na terenie naszego kraju należy liczyć się z kosztami wynoszącymi obecnie 139,67 €. W ich skład wchodzi cena kontrolera (119,99 €) oraz koszty przesyłki (19,68 €). Firma nadal akceptuje nowe zamówienia i zapewnia, że ciężko pracuje na tym, aby jak najszybciej uzupełnić stany magazynowe.

W związku z tym, że HTC chce dać trochę czasu deweloperom na stworzenie odpowiednich aplikacji, wersja konsumencka trafi do sprzedaży w późniejszym okresie tego roku.