Poznaliśmy nazwę, cenę oraz datę premiery nowej konsoli Microsoft Xbox, która według wcześniejszych informacji zaoferuje wsparcie dla gogli Virtual Reality.

W listopadzie zadebiutuje nowa „potężna” konsola Microsoftu. Podczas konferencji zorganizowanej w ramach targów E3 twórcy Xboxa ujawnili kolejne szczegóły na temat urządzenia znanego dotychczas jako Project Scorpio.

Przede wszystkim konsola od teraz nazywać się będzie Xbox One X. Pomimo tego, iż urządzenie będzie najmniejszym Xboksem w historii, wyposażone zostanie w najmocniejsze jak dotychczas podzespoły. Różnica w porównaniu z Xbox One ma być na tyle duża, aby umożliwić rozgrywkę w rozdzielczości 4K (HDR) i 60 klatkach na sekundę. Na pokładzie znajdziemy procesor graficzny o mocy 6 teraflopów oraz 12 gigabajtów pamięci GDDR5, przy czym przepustowość pamięci operacyjnej wyniesie 326 GB/s.

Liczyliśmy na to, że Microsoft ujawni podczas prezentacji Xbox One X więcej informacji na temat wsparcia dla gogli Virtual Reality, które zostało ogłoszone niemal dokładnie rok temu podczas zeszłorocznej konferencji na E3. Powiedziano wówczas, że urządzenie będzie w stanie obsłużyć wysokiej jakości technologię wirtualnej rzeczywistości. Tymczasem jedyną VR-ową wzmianką okazała się zapowiedź funkcji cross-play w grze Minecraft, dzięki której użytkownicy wspieranych headsetów będą mogli prowadzić wspólną rozgrywkę z graczami korzystającymi z PC-ów, konsoli i urządzeń mobilnych.

Według wcześniejszych informacji Microsoft planuje skupić się w pierwszej kolejności na tradycyjnej formie rozgrywki. Wsparcie dla gogli VR zostanie odblokowane dopiero w przyszłym roku. Wiele wskazuje na to, że będą nimi headsety wchodzące w skład platformy Windows Mixed Reality, jednak jak dotychczas firma nie ogłosiła tego oficjalnie.

Premiera Xbox One X zapowiedziana została na 7 listopada. Cena konsoli wynosić będzie 499 dolarów.