Serwis YouTube właśnie wzbogacił się o możliwość wyświetlania 360-stopniowych filmów 2D. Aby tego dokonać należy uruchomić odpowiedni materiał (np. ten poniżej) w przeglądarce Chrome lub poprzez aplikację YouTube na Androidzie. Niestety nowa funkcjonalność nie jest jeszcze kompatybilna z goglami VR, jednak wkrótce powinno się to zmienić.

Google wprowadza nową usługę w związku z szybko rozwijającym się przemysłem kamer 360º. Serwis YouTube wspiera materiały zarejestrowane urządzeniami takimi jak Kodak SP360, Ricoh Theta, Bublcam, Giroptic 360cam oraz IC Real Tech Allie, a na horyzoncie pojawiają się już następne. Support headsetów VR byłby logiczną konsekwencją poczynań firmy, która w zeszłym roku wypromowała ideę tanich kartonowych gogli wirtualnej rzeczywistości Google Cardboard, wykorzystujących ekran i czujniki smartfonów. Ich użytkownicy mogą już teraz dzięki aplikacji YT, oglądać omawiane materiały i sterować obrazem za pomocą ruchów urządzeniem. Wkrótce taką możliwość powinni otrzymać posiadacze iPhonów.

YouTube nie jest pierwszym serwisem oferującym usługę wyświetlania 360-stopnionych filmów. Na łamach vrHunters opisywaliśmy już m.in. platformę streamingową vcemo, serwis Vizor, który ma ambicję stać się czymś w rodzaju YouTube dla wszelkich doświadczeń VR (nie tylko dla filmów), czy też Milk VR – aplikację video od Samsunga dla gogli Gear VR. Na swoją część rynku liczą także vyuu, VRCHIVE oraz Littlstar.