Popularny serwis internetowy YouTube w końcu doczekał się wsparcia dla wirtualnej rzeczywistości. Co prawda na razie chodzi jedynie o mobilne gogle Cardboard, jednak możemy się spodziewać, że już wkrótce taką samą możliwość otrzymają posiadacze innych platform VR, m.in Oculus Rift.

Ostatnie zmiany w największym serwisie video obejmują wsparcie dla mobilnych kartonowych gogli opartych na wykorzystaniu smartfona z systemem Android, takich jak np. opisywane na naszych łamach polskie gogle VRBOX. Aby uruchomić tryb VR należy wyszukać film 360º (usługę filmów 360º YouTube wprowadziło w marcu bieżącego roku) i wybrać specjalną ikonkę w prawym dolnym rogu. Ekran zostanie następnie podzielony na dwie połowy i automatycznie dostosowany do urządzenia.

Wkrótce taką możliwość otrzymają użytkownicy systemu iOS (Apple iPhone). Oficjalną aplikację YouTube posiada także konsola PlayStation 4, niewykluczone więc, że podobną funkcję uruchomią przyszli posiadacze zaplanowanych na pierwszą połowę przyszłego roku gogli Project Morpheus.

Firma Google wprowadziła usługę 360-stopniowych filmów w związku z szybko rozwijającym się przemysłem kamer 360º. Serwis YouTube wspiera materiały zarejestrowane urządzeniami takimi jak Kodak SP360, Ricoh Theta, Bublcam, Giroptic 360cam oraz IC Real Tech Allie, a na horyzoncie pojawiają się już następne.

GoPro 16 camera rig

Niedawno została ogłoszona współpraca z firmą GoPro. W jej wyniku powstał projekt „Jump” – inicjatywa mająca na celu uproszczenie nagrywania i udostępniania wideo 3D VR. Zaprezentowano wówczas przenośny szkielet umożliwiający połączenie w jedną całość 16 kamer GoPro nagrywających 360-stopniowe materiały.