YouTube próbuje spopularyzować wideo VR wprowadzając nowy format – VR180.

Według informacji ujawnionych przez serwis YouTube osoby oglądające filmy w formacie 360-stopni, aż 75% czasu spędzają na obserwowaniu 90-stopniowego fragmentu domyślnie ustawionego przez producenta nagrania, a jedynie 20% spogląda za siebie. W związku z tym postanowiono wprowadzić nowy format zwany VR180, który powstał we współpracy z twórcami mobilnej platformy Google Daydream VR.

Tego typu materiały odtwarzane prosto z sieci nie tylko potrzebować będą wolniejszego łącza internetowego, lecz także mają był łatwiejsze w produkcji. Ponadto ich widzowie nie będą musieli zastanawiać się czy z tyłu wyświetlają się godne uwagi treści, ponieważ większość obrazu znajdować się będzie w zasięgu wzroku.

180-stopniowe nagrania są już dostępne na YouTube. Poniżej znajduje się playlista z przykładowymi filmami zrealizowanymi w tym formacie, które mogą obecnie oglądać użytkownicy gogli Daydream, Cardboard oraz PlayStation VR

Na blogu YouTube poinformowano, iż pierwsze certyfikowane kamery pozwalające na nagrywanie w formacie VRT180 przygotowywane są przez firmy Lenovo, LG oraz Yi.

Zobacz także: YouTube wprowadza „heatmapy” dla filmów 360º