Microsoft wypuścił aplikację pozwalającą sprawdzić komputer pod kątem współpracy z goglami z serii Windows Mixed Reality.

Jeżeli zastanawiacie się nad zakupem któregoś z modeli gogli z serii Windows Mixed Reality a nie wiecie czy Wasz komputer spełni ich minimalne wymagania, jest na to rada. Microsoft opublikował w swoim cyfrowym sklepie bezpłatną aplikację, za pomocą której możemy przetestować PC pod tym kątem.

Do premiery gogli Windows MR pozostał już tylko nieco ponad miesiąc. Od jakiegoś czasu znamy już szczegóły na temat ich parametrów oraz wiemy, że do współpracy nie będą wymagać drogiego komputera. Microsoft ujawnił niedawno dwie kategorie PC-ów kompatybilnych z platformą.

Mixed Reality PC

W przeciwieństwie do konkurencyjnych zestawów Oculus Rift i HTC Vive wirtualną rzeczywistość Microsoftu uruchomimy już na laptopach i komputerach ze zintegrowaną kartą graficzną. W takim przypadku aplikacje wyświetlą się na ekranie gogli w częstotliwości 60 Hz, a także prawdopodobnie zaoferują mniej zaawansowane efekty graficzne. Firma deklaruje w tym momencie wsparcie dla układów Intel HD Graphics (620 lub wyższy). Być może dołączą do nich zintegrowane karty firmy AMD, aczkolwiek taka konfiguracja nie została jeszcze przetestowana.

Minimalne wymagania dla „Mixed Reality PC” prezentują się następująco:

  • Procesor: Intel Core i5 (7 generacja) dwurdzeniowy z technologią Hyper-Threading
  • Pamięć RAM: 8GB DDR3 Dual Channel
  • Karta graficzna: Intel HD Graphics 620 lub wyższa obsługująca DX12

Mixed Reality Ultra PC

Jeżeli jednak będziemy chcieli uzyskać odświeżanie na poziomie 90 Hz oraz wyższą ogólną jakość doświadczenia, nasz komputer będzie musiał kwalifikować się do kategorii „Ultra”. W takim przypadku nie wystarczy już zintegrowany układ graficzny.

  • Procesor: Intel Core i5 (4 generacja, 4 rdzenie) lub AMD FX-4350 4.2Ghz (4 rdzenie)
  • Pamięć RAM: 8GB DDR3
  • Karta graficzna: Nvidia GTX 965M / AMD RX 460 lub modele wyższe obsługujące DX12

W obu przypadkach jednym z wymagań będzie konieczność posiadania systemu Windows 10 z aktualizacją o nazwie Fall Creators Update, która pojawi się 17 października, czyli w dniu premiery platformy Windows Mixed Reality.