Już wkrótce otworzą się nowe możliwości dla wielbicieli wirtualnej rzeczywistości, którzy nie stronią od dokonywania zakupów przez internet. Projektowana przez twórców kontrolera Sixense STEM System aplikacja vRetail pozwala na przeniesienie użytkownika gogli do wirtualnego sklepu i przy pomocy wspomnianego kontrolera VR, umożliwia dokonywanie zakupów podobnie jak w prawdziwym sklepie. Firma opublikowała krótki materiał filmowy, który pokazuje jak takie doświadczenie może wyglądać w przypadku wybierania butów i choć jeszcze wiele pracy przed nimi widać już teraz, że pomysł ma duży potencjał.

Jak możemy zobaczyć na powyższym filmiku współdziałanie aplikacji z kontrolerami STEM System pozwala na prosty i intuicyjny wybór interesującego nas towaru. Ruchy rękami pozwalają na łatwe przesuwanie wirtualnych półek z obuwiem, tak aby w krótkim czasie można było przejrzeć całą dostępną kolekcję. Po wskazaniu produktu na ekranach pojawiają się dodatkowe informacje takie jak cena, opis, dostępne kolory, a nawet filmik prezentujący wybrany egzemplarz. But można także włożyć na nogę manekina.

Do takiego sklepu moglibyśmy logować się samemu lub ze znajomymi. Można by też łatwo zmieniać jego wystrój, kolekcję oraz przenieść się do następnego sklepu, gdy tylko przyjdzie nam na to ochota. Sixense nawiązała współpracę z firmą SapientNitro, która zamierza wdrożyć vRetail do marketingu w przeciągu roku. Plany zakładają, że dopóki technologia Virtual Reality nie upowszechni się, z wirtualnego sklepu będzie można skorzystać w pewnych określonych punktach w sklepach stacjonarnych. Docelowo będzie on dostępny dla wszystkich posiadaczy gogli VR przez internet, stając się interesującą alternatywą dla tradycyjnych sklepów on-line.