Rynek urządzeń wyświetlających wirtualną rzeczywistość powiększy się po raz kolejny. Tym razem za sprawą firmy Starbreeze, która odświeżyła projekt gogli VR InfinitEye, o których zrobiło się głośniej w połowie 2013 roku. Konstrukcja nazwana StarVR charakteryzuje się niewiarygodnie dużym polem widzenia, który według twórców wynosi aż 210 stopni. Na uwagę zasługuje równie niewiarygodna na tę chwilę rozdzielczość ekranu 5K.

Starbreeze to szwedzkie studio deweloperskie znane z produkcji gier takich jak m.in. Payday oraz Brothers: A Tale of Two Sons. Ich współpraca z francuzami z InfinitEye rozpoczęła się podczas zeszłorocznej konferencji GDC, w efekcie czego powstały gogle wirtualnej rzeczywistości z parametrami przewyższającymi najbardziej wyczekiwane na tę chwilę headsety. Urządzenie nie tylko posiada 210º pola widzenia w poziomie, lecz także oferuje imponujące 130 stopni zasięgu widzenia w pionie. Wszystko za sprawą wykorzystania tzw. soczewek pierścieniowych (Soczewka Fresnela), Poniższe zdjęcie pokazuje jak wielki jest to obszar w porównaniu z goglami takimi jak Oculus Rift czy Project Morpheus.

StarVR2

Wykorzystanie tego typu soczewek to nie nowość. Miesiąc temu informowaliśmy o Kickstarterowym sukcesie gogli Wearality Sky, które zaoferują 150º pola widzenia.

Gogle VR Pole widzenia
Oculus Rift DK2 100°
Oculus Rift „Crescent Bay” 100°
HTC Vive 110°
Project Morpheus 100°
Samsung Gear VR 96˚
Cmoar 105º
Google Cardboard 100º
Wearality Sky 150º
StarVR 210º

Osobną kwestią jest rozdzielczość StarVR. Urządzenie zbudowane zostało z dwóch 5,5 calowych ekranów LCD o łącznej rozdzielczości 5120×1440 (2x QHD). Gogle posiadają funkcję pełnego 360-stopniowego śledzenia pozycji głowy, działającą na zasadzie zewnętrznej kamery i specjalnych markerów. Twórcy obiecują 6 Degrees of Freedom, czyli tzw. stopni swobody.

Starbreeze zaprezentuje swój headset na rozpoczynających się już w przyszłym tygodniu targach E3. Wraz z urządzeniem zostanie pokazane doświadczenie VR oparte na popularnej marce The Walking Dead.