„Prawdopodobnie najlepszy kontroler dla wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości” – takim hasłem firma Senso reklamują rękawicę haptyczną Senso Glove, która w wersji deweloperskiej trafiła właśnie do przedsprzedaży.

Kontrolery ruchowe Oculus Touch, które w ostatnim czasie mieliśmy okazję zrecenzować, są najlepszym na dzień dzisiejszy i najbardziej zaawansowanym dostępnym dla konsumentów urządzeniem potrafiącym symulować ruchy naszych dłoni. Niestety do ideału brakuje jeszcze zbyt wiele, abyśmy mogli w pełni cieszyć się widokiem dłoni w wirtualnej rzeczywistości. Przede wszystkim Oculusowe kontrolery jedynie udają ułożenie palców i poza lekkimi wibracjami nie zapewniają zaawansowanych wrażeń haptycznych.

Rozwiązaniem tego problemu mają być rękawice VR opracowywane równocześnie przez kilku producentów. Jednym z nich jest firma Senso, która już na początku przyszłego roku wypuści wersję deweloperską bezprzewodowego urządzenia o nazwie Senso Glove. Jest to przeznaczona do współpracy z różnego rodzaju goglami VR i okularami AR rękawica haptyczna, umożliwiająca precyzyjne śledzenia każdego z palców osobno.

Każda rękawica posiada aż siedem czujników śledzących ruchy dłoni co przekłada się na sześć stopni swobody, które osiągnięto bez zewnętrznego systemu trackingu wykorzystywanego obecnie m.in. przez producentów gogli Oculus Rift i HTC Vive. Ponadto na każdym z palców umieszczono po jednym silniczku wibracyjnym mającym za zadanie symulować wrażenie dotyku. Są one zasilane baterią pozwalającą na około 10 godzin ciągłej pracy.

Producenci zapowiadają, że rękawica będzie w stanie dokonywać około 150 obliczeń na sekundę, a opóźnienie w przesyle wyniesie poniżej 10ms. Tym co wyróżnia Senso Glove spośród innych tego typu wynalazków jest możliwość symulacji wahań temperatury.

Senso Glove w wersji Developer Kit dostępna jest w tej chwili w przedsprzedaży w cenie 500 dolarów za parę rękawic. Jeżeli wszystko pójdzie po myśli jej twórców, pierwsze egzemplarze trafią do zamawiających już za około miesiąc.